Trwa wczytywanie
Poradnia neurologopedyczna - Terapia dla dzieci i dorosłych
  • O mnie
  • Terapia dla dzieci
  • Terapia dla dorosłych
  • Cennik
  • Opinie pacjentów
  • Ciekawostki
  • Kontakt
  • Kup książkę
  • Menu
Kiedy wybrać się do logopedy z dzieckiem?

Kiedy wybrać się do logopedy z dzieckiem?

Zawsze. Zawsze kiedy z mową dzieje się coś niepokojącego! Zdarza się, że rodzice ufają iż mowa sama się „naprawi”. Czekają, uspokajani przez rady typu: „chłopcy później zaczynają mówić”, „u nas w rodzinie dzieci są mało wygadane”. Tymczasem normy rozwoju mowy są takie same dla obu płci, a bezczynne oczekiwanie może się okazać stratą cennego czasu. Nigdy nie mamy pewności czy to, co nam wydaje się małym opóźnieniem, nie jest oznaką poważniejszego problemu.

Konsultacja z logopedą nie musi oznaczać systematycznych wizyt. Czasem wystarczy krótka rozmowa by rozwiać wątpliwości. Bywa też, że wystarczy zastosować kilka zasad, by skorygować lub rozwinąć mowę dziecka. Oczywiście w przypadku wad wymowy, typu seplenienie czy reranie, również nie należy czekać, gdyż wada jedynie utrwali się i trudniej będzie ją wyeliminować.

Systematyczna terapia logopedyczna jest niezbędna w przypadku opóźnienia rozwoju mowy na tle m.in.: zaburzeń słuchu, rozszczepu wargi i podniebienia, zaburzeń emocjonalnych i zaburzeń zachowania, upośledzenia umysłowego, autyzmu, zespołu Retta, zespołu Downa, wcześniactwa.

Rozwój mowy dziecka

0 – 1r.ż. – okres melodii. Początkowo dziecko komunikuje się z otoczeniem za pomocą krzyku. Następnie pojawia się głużenie i gaworzenie, aż w końcu w okolicach pierwszych urodzin dziecko wypowiada pojedyncze słowa.

1 – 2 r.ż. – okres wyrazu. Rozszerza się zasób słów. Często dziecko wymawia tylko pierwszą lub ostatnią sylabę wyrazu.  Młody człowiek zwykle rozumie znacznie więcej, niż jest w stanie sam powiedzieć. W okolicach drugich urodzin pojawiają się pierwsze zdania proste np.: mama oć (mama choć).

2 – 3 r.ż. – okres zdania – mowa ulega dalszemu doskonaleniu. Dziecko posługuje się zdaniami, w których pojawiają się zaimki (ja, twój, tam). Trudne głoski dziecko zamienia na łatwiejsze, zwłaszcza w skomplikowanych zestawieniach.

3 – 7 r.ż. – okres swoistej mowy dziecięcej – pojawiają się głoski s, z, c, następnie r, a w piątym roku życia sz, ż, cz, dż. W siódmym roku życia mowa dziecka powinna być już w pełni ukształtowana.

Należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie i niewielkie opóźnienia w rozwoju mowy (do 6 miesięcy) nie powinny wywoływać niepokoju.

Kiedy dorosły powinien udać się do logopedy?

Kiedy dorosły powinien udać się do logopedy?

Zdarza się, że dorosły traci funkcje mowy nagle np.: w skutek wypadku, udaru, wylewu operacji usunięcia krtani. Wtedy szybka i systematyczna interwencja logopedy jest niezbędna, a intensywna terapia logopedyczna może pomóc choremu powrócić do normalnego życia. Bywa też, że mowa pogarsza się stopniowo np.: w skutek choroby Parkinsona czy choroby Alzhaimera. Dzięki terapii logopedycznej możemy skutecznie opóźnić skutki, które wywierają te choroby na mowę, pamięć i inne procesy poznawcze.

Oczywiście młodzież i dorośli też mogą się pozbyć wady wymowy czy zaburzeń typu jąkanie. Terapia będzie z pewnością dłuższa, ale jej efekty równie skuteczne jak u młodszych pacjentów. Terapia logopedyczna może też pomóc osobom na co dzień pracujących z głosem. Prawidłowa emisja głosu jest bowiem gwarantem zdrowia.

Warto przeczytać „Dzieci z zaburzeniami zachowania, emocji i mowy”

Warto przeczytać

“Dzieci z zaburzeniami zachowania, emocji i mowy” Zbigniewa Tarkowskiego to niezwykła pozycja. Miałam okazję nie tylko uczyć się od słynnego profesora “od jąkania”, ale także dodałam swój mały kamyczek do jednego z rozdziałów jego cennej książki.

Profesor Tarkowski to nie tylko naukowiec, to przede wszystkim praktyk, który nie boi się ryzyka. Więc może tak nazwać zaburzenia zachowania po imieniu? Odrzeć z tajemnic? Pomóc dziecku, które nie radzi sobie z sobą samym? Zachęcam do lektury.

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4888524/dzieci-z-zaburzeniami-zachowania-emocji-i-mowy

Warto przeczytać "Wyloguj swój mózg"

Warto przeczytać

Lektura obowiązkowa dla każdego kto ma mózg!!! Wszyscy wiemy jak bardzo nowe technologie zmieniają człowieka, ale nie do końca wiemy dlaczego i jak wpływają na nasze mózgi. Ja już wiem. Autor nie jest fanatykiem powrotu do czasów analogowych, udziela rad jak się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Książka popularnonaukowa a czarującą. Polecam.

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4907701/wyloguj-swoj-mozg-jak-zadbac-o-swoj-mozg-w-dobie-nowych-technologii

Kontakt

Joanna Mazurkiewicz
LOGOPEDA, NEUROLOGOPEDA
jo.mazurkiewicz@gmail.com

zadzwoń i umów się na wizytę

Wizyty domowe
731 606 134

Centrum Medyczne – Salus, rejestracja
74 640 44 44

Kliknij, aby połączyć się na Skype

polub mój fanpage

Neurologopeda Joanna Mazurkiewicz

© Copyright - Powiedz.eu - Wykonanie Drukarnia Dolnośląska
Scroll to top

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Więcej informacji Rozumiem